SESJA NOWORODKOWA

Pojawienie się na świecie dziecka to najważniejszy moment w życiu rodziców, dlatego duża część z nich postanawia uwiecznić ten moment na zdjęciach podczas sesji noworodkowej. Sesja noworodkowa to wspaniała przygodna dla świeżo upieczonych rodziców, okazja do pogłębienia więzi z dzieckiem oraz stworzenia wspaniałej, niepowtarzalnej rodzinnej pamiątki na lata.

Dlaczego warto wykonać taką sesję? Kiedy najlepiej się na nią wybrać? Gdzie wykonać sesję noworodkową? Na te pytania postaram się odpowiedzieć

Dlaczego warto wykonać taką sesję?

Sesja noworodkowa to idealna pamiątka na całe życie nie tylko dla rodziców ale również dla dziadków. Uchwycenie na zdjęciach pierwszych chwil z życia Maluszka, jego delikatności, bliskości z rodzicami i starszym rodzeństwem to kwintesencja idealnej sesji noworodkowej.

Kiedy najlepiej się na nią wybrać?

Sesję noworodkową najlepiej wykonać w pierwszych 14 dniach życia Maluszka. Najlepszym momentem na jej wykonanie jest okres między 5. a 10. dniem życia. Maluszek ma wtedy najgłębszy sen, a jego ciało jest wciąż bardzo plastyczne, dzięki czemu możliwe jest układanie go w pozycjach podobnych, jakie miał w brzuchu u Mamy. Zrobienie zdjęć w późniejszym czasie jest oczywiście również możliwe, ale w okolicach 2-3 tygodnia stawy noworodka stają się sztywniejsze i nie jest już tak łatwo ułożyć go w pożądanych pozycjach. Wtedy musimy wyeliminować niektóre rekwizyty I pozycje oraz założyć, ze sesja potrwa więcej czasu.

Obecnie bardzo popularne są stylizowane sesje noworodkowe czyli układanie Maluszków na łóżeczkach, w koszach itp.. Do ich wykonania fotograf potrzebuje dużego zaplecza akcesoriów i rekwizytów przystosowanych do tego celu: zaczynający od odpowiednich ubranek, specjalnych poduszek do układania Maluszka w odpowiednich pozach, kocyków, owijek, Podczas takiej sesji Maluszek zazwyczaj śpi – najłatwiej jest go wtedy odpowiednio ułożyć.

Gdzie wykonać sesję noworodkową?

Sesję noworodkową najlepiej wykonać w profesjonalnym i dostosowanym do tego celu studio fotograficznym, a swojego Maluszka najlepiej oddać w ręce profesjonalisty. Dlaczego to jest tak ważne? Otóż rodzice powierzają mu swój największy skarb, czyli własne dziecko. Dlatego najważniejsze jest aby fotograf wiedział doskonale, jak taką sesję przeprowadzić aby była jak najbardziej optymalna dla Maluszka. Fotograf noworodkowy powinien mieć ukończone różnorakie kursy z fotografii noworodkowej m.in. z bezpiecznego pozycjonowania noworodków na różnych rekwizytach typu łóżeczka, beczki, kosze. Kursy z odpowiedniego obsługiwania światła błyskowego oraz przygotowania studia na potrzeby sesji.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, taką sesję najlepiej wykonać w pierwszych 14 dniach życia, dlatego ważne jest aby zarezerwować ją kiedy Maluszek jest jeszcze w brzuchu. Na postawie szacowanej daty porodu, fotograf noworodkowy ustali najoptymistyczniejszy termin takiej sesji.

Studio fotograficzne, na które się zdecydujemy, powinno być odpowiednio przystosowane do tego typu sesji. Najważniejsze podczas sesji jest bezpieczeństwo i komfort Maleństwa dlatego studio powinno być przytulne, ciche, a przede wszystkim powinna panować tam odpowiednia temperatura aby nawet podczas wykonywania zdjęć Maluszka nogo nie było mu zimno. Dobrze gdy studio wyposażone jest w stół do pozycjonowania noworodków, przewijak i podgrzewacz do butelek.

 Jak przygotować się do sesji noworodkowej?

Kiedy już wybierzemy odpowiednie miejsce na sesję noworodkową, powinniśmy prawidłowo przygotować się do sesji. Dla noworodka należy zabrać ze sobą pampersy, chusteczki nawilżane, mleko, smoczek oraz ulubiony kocyk. Maluszek powinien nakarmiony przed wyjściem z domu i ubrany w luźne ciuszki aby podczas rozbierania w studio nie został wybudzony. Rodzice i rodzeństwo powinni zadbać o spójność swoich stylizacji do ujęć rodzinnych. Świetnie spisuje się tutaj wersja czarna lub biała najlepiej, jeśli będą one bez napisów i grafik – jednak dokładną instrukcję powinni otrzymać od ich fotografa zaraz po rezerwacji sesji aby móc się odpowiednio przygotować gdyż większość fotografów posiada na wyposażeniu garderobę studyjną. Profesjonalny fotograf współpracuje również z wizażystkami, które mogą przygotować Mamę do sesji.

 Ile trwa sesja noworodkowa?

Oprócz odpowiedniego miejsca, kluczowym elementem przy sesji noworodkowej jest czas. Maleństwo znajduje się w nowym miejscu, towarzyszą mu nowe zapachy, a dodatkowo podczas sesji jest kilkukrotnie przebierane, co wiąże się również z pobudkami. Dlatego tak ważne jest aby studio było odpowiednio do takiej sesji przygotowane. Należy stworzyć dziecku warunki zbliżone do tych, jakie miał przez 9 miesięcy w brzuchu Mamy – jest najedzone, kołysane, jest mu ciepło, a w tle szumi farelka. Oznacza to, że sesja może trwać kilka godzin (2-4) , gdyż jej przebieg jest podyktowany aktywnością Dzidziusia. W sesji przewidziany jest czas na karmienie, przewijanie i usypianie, a fotograf nie powinien wywierać na rodzicach presji czasu.

Sesja noworodkowa składa się z dwóch części

Pierwsza to ujęcia samego noworodka. Ta część sesji fotograficznej zwykle trwa ok 2h – choć większość z tego czasu fotograf poświęca na usypianie i układanie Malucha. Samo fotografowanie trwa krótko – to kilka błyśnięć lampą studyjną. Aranżacja trwa ona dość długo ponieważ dziecko zawsze powinno być układane w pozycjach dla niego bezpiecznych i wygodnych. Czasami potrzebna jest pomoc mamy lub taty, np. do podtrzymania główki maluszka. Zbędne elementy na zdjęciu, takie jak dłoń rodzica, zawsze mogą zostać usunięte w programie do graficznej obróbki zdjęć Bardzo ważne jest, aby nie robić niczego na siłę. Jeśli dziecko nie jest w stanie wytrzymać w jakiejś pozycji, należy ją zmienić.

W tym czasie rodzice cały czas mają swoje dziecko na oku ale jednocześnie mają chwilę wytchnienia dla siebie. Mogą napić się ciepłej kawy, poczytać książkę. Jest to również czas który Mama może poświęcić na makijaż – jeżeli nie zdążyła go zrobić przed sesją lub może oddać się swobodnie w ręce studyjnej wizażystki.

Druga część sesji to ujęcia rodzinne i ze starszym rodzeństwem – trwa ona zdecydowanie krócej – około 1h.

Tutaj najważniejsze jest bezpieczeństwo noworodka dlatego rodzaj ujęć zależy od wieku starszego rodzeństwa. Pomoc rodziców jest tutaj bardzo ważna. Na końcu wykonuje się ujęcia rodzinne w kolorystyce zaplanowanej wcześniej z fotografem. W przypadku małej różnicy wieku między starszym rodzeństwem fotograf może zaproponować wykonanie ujęć rodzinnych na początku sesji, żeby była ona jak najmniej uciążliwa dla starszego dziecka. Po tych ujęciach tata może zabrać starsze dziecko np. na spacer aby urozmaicić mu czas sesji młodszego rodzeństwa.

Ile kosztuje sesja zdjęciowa dla noworodka?

Na sesję noworodkową składa się bardzo wiele czynników:

  • wybór doświadczonego fotografa, któremu będziemy mogli zaufać w 100% powierzając mu własne dziecko
  • wyposażenie studia dostosowanego potrzeb najmłodszych modeli oraz jego przygotowanie przed sesją
  • duży wybór akcesoriów i rekwizytów dedykowanych dla noworodków
  • wyposażenie garderoby studyjnej
  • czas trwania sesji
  • czas poświęcony na obróbkę zdjęć w profesjonalnych programach do obróbki zdjęć

Taka wiedza, doświadczenie oraz umiejętności zdecydowanie wpływają na cenę sesji noworodkowych. Pakiety często zawierają również dodatkowe odbitki np. dla dziadków czy foto produkty np. foto obrazy na płótnie, albumy itp. Szczegółowe informacje odnośnie oferty dostępne są TUTAJ.